U16 NATIONAL CHAMPIONSHIPS - GS
Results

Jury
TD SMITH MICHAEL SQA
Referee BYRNE GREGOR NS
Chief of Race BUCKRELL GRAEME OSL
Other Workers
Start Ref DRAKE TIM OSL
Finish Ref MOUNT RAY OSL
Race Admin THOMSON JANE OSL
Chief of Timing WHITE VANCE OSL
Technical Data
Course Name
Start 501
Finish 271
Vertical Drop
Length
Homologation N/A
1st Run 2nd run
Course Setter HOBBA A. AOA BUCHANAN K. ALB
Number of Gates 35/34 33/32
Homologation N/A N/A
Forerunner 1 HENDERSON LUCAS OSL HENDERSON LUCAS OSL
Forerunner 2 WILKES ERIN OSL BAMBROUGH DAVID OSL
Forerunner 3 HENDERSON RYAN OSL HENDERSON RYAN OSL
Forerunner 4 BUCKRELL JAYDEN OSL

Applied Penality: 157.12

Weather: OVERCAST

Snow:HARD PACKED

Temperature Start: -6 Temperature Finish: -2

F:980

Rank Card Bib Name Club YOB Category 1st Run 2nd run Total Time Points
1 89186 9 GONEAU Jacob BROM 02 U16 52.91 49.87 1:42.78 0
2 75942 12 WOOD Mackenzie GEORG 02 U16 53.10 49.76 1:42.86 0.76
3 74992 14 HANSON Griffen OSLER 02 U16 53.28 49.79 1:43.07 2.77
4 89278 32 LEBEAU Patrick BLANC 02 U16 53.35 50.18 1:43.53 7.15
5 82674 8 IHNS Heiko REDMT 02 U16 54.12 49.72 1:43.84 10.11
6 82950 4 JORDAN Tait WHIST 02 U16 53.56 50.34 1:43.90 10.68
7 89261 59 ROY Simon-Olivier MTGAR 02 U16 54.16 49.88 1:44.04 12.01
8 74556 25 BLANDFORD Kyle TSCBM 03 U16 53.46 50.72 1:44.18 13.35
9 74647 37 CANTONI George GEORG 02 U16 54.38 50.37 1:44.75 18.78
10 89379 65 LATULIPPE Louis ESS 02 U16 54.84 50.21 1:45.05 21.64
11 75376 46 MOJSIAK Oleksa GEORG 02 U16 54.60 50.49 1:45.09 22.03
12 75872 48 WALTERS Aidan GEORG 02 U16 55.47 49.63 1:45.10 22.12
13 68671 27 PANKE Kristof REDMT 02 U16 54.81 50.35 1:45.16 22.69
14 81183 17 VALADKA Aleksas GEORG 03 U16 55.16 50.05 1:45.21 23.17
15 94067 68 BARABE Alexis STSAV 03 U16 54.84 50.38 1:45.22 23.27
16 93977 28 LAFOND Mathis CHANT 03 U16 55.18 50.05 1:45.23 23.36
17 86038 10 MACAULAY Aidan BANFF 02 U16 55.22 50.07 1:45.29 23.93
18 75265 30 MACKENZIE Connor BANFF 02 U16 54.51 50.90 1:45.41 25.08
19 82521 20 SOLA Heming APEX 03 U16 55.22 50.65 1:45.87 29.46
20 89387 45 EARLE William MARIE 02 U16 55.71 50.35 1:46.06 31.27
21 85346 11 PROFITT John Daniel SUNSH 02 U16 52.58 53.50 1:46.08 31.47
22 76357 21 KERTESZ-KNIGHT Jesse JASPR 03 U16 54.93 51.16 1:46.09 31.56
23 89303 57 DALLAIRE Arnaud STON 02 U16 55.36 50.79 1:46.15 32.13
24 70072 41 MEYNEN Noah JASPR 02 U16 55.28 50.93 1:46.21 32.7
25 80973 72 NEYLAN Benjamin NATAC 03 U16 55.50 50.74 1:46.24 32.99
26 80884 73 TURNBULL Ryan CRAIG 03 U16 55.83 50.79 1:46.62 36.61
27 68980 36 TIMM Dylan FERNI 02 U16 55.57 51.15 1:46.72 37.57
28 89177 15 PETER Noe VSC 02 U16 56.65 50.24 1:46.89 39.19
29 82048 74 BURNES Christopher CRAIG 03 U16 56.25 50.83 1:47.08 41
30 94001 39 JEAN Zachary SUTTO 03 U16 55.79 51.60 1:47.39 43.96
31 78007 31 OSHANYK Adam LKLSE 02 U16 55.87 51.64 1:47.51 45.1
32 89817 40 ROSS Tomas VSC 02 U16 56.12 51.41 1:47.53 45.29
33 89184 3 MAHEUX Francois BROM 02 U16 55.78 51.96 1:47.74 47.29
34 82571 13 ATHANS Isaac APEX 02 U16 56.07 51.80 1:47.87 48.53
35 70047 42 DAMANT Ben JASPR 02 U16 55.99 51.93 1:47.92 49.01
36 75145 75 KENDALL Matthew CALDN 02 U16 56.55 51.40 1:47.95 49.3
37 81177 53 GATCLIFFE James GEORG 03 U16 56.50 51.47 1:47.97 49.49
38 79658 22 ROY Jacob FRLGN 02 U16 56.32 51.73 1:48.05 50.25
39 82541 56 NELLIS Taylor GROUS 03 U16 56.28 52.07 1:48.35 53.11
40 82699 47 HOEFER Luke REDMT 02 U16 55.86 52.70 1:48.56 55.11
41 83680 50 WOOD David WHIST 03 U16 57.16 51.42 1:48.58 55.3
42 80871 63 DONNELLY Brian CRAIG 03 U16 56.45 52.19 1:48.64 55.87
43 78957 19 SAUVE Marcus SUNSH 02 U16 57.21 51.62 1:48.83 57.69
44 82592 61 FRETENBURG Nelson GROUS 02 U16 56.57 52.36 1:48.93 58.64
45 74980 54 GUST Dylan CRAIG 02 U16 56.80 52.38 1:49.18 61.02
46 70171 51 SHEARS Bredy SNOW 03 U16 56.46 52.73 1:49.19 61.12
47 83334 34 LEISHMAN Henry WHWTR 02 U16 56.90 52.35 1:49.25 61.69
48 70592 23 DUNPHY Malcolm POLEY 02 U16 56.68 52.78 1:49.46 63.69
49 73314 7 BOSSE Samuel FRLGN 03 U16 57.66 51.91 1:49.57 64.74
50 75130 69 KAPPELE Reid CRAIG 02 U16 55.73 54.15 1:49.88 67.7
51 89312 18 BEYRIES Emile SUTTO 02 U16 1:00.27 50.06 1:50.33 71.99
52 82467 62 HARLEY Hayden WHIST 03 U16 57.16 53.18 1:50.34 72.08
53 83306 66 LAYTON Hayes PGEOR 02 U16 57.94 52.90 1:50.84 76.85
54 69276 58 CUNNINGHAM Owen PANO 03 U16 57.51 53.54 1:51.05 78.85
55 73334 33 RICE-WELLMAN Christopher FRLGN 02 U16 58.64 52.83 1:51.47 82.86
56 67257 52 WILSON James SUNSH 02 U16 57.51 54.63 1:52.14 89.25
57 69375 67 RALF Michael JASPR 02 U16 58.67 54.37 1:53.04 97.83
58 73510 44 GAMBLE Jacob WSRC 02 U16 59.60 54.91 1:54.51 111.84
59 80169 1 GOODWIN Ben PEI 03 U16 59.29 55.64 1:54.93 115.85
60 77001 24 FRASER Cole MSRC 02 U16 1:00.13 55.35 1:55.48 121.09
61 80170 43 SLATTERY Ryan POLEY 02 U16 1:00.05 56.61 1:56.66 132.34
62 69610 5 BYRNE Gerry MARBL 02 U16 1:02.53 57.64 2:00.17 165.81
999 81771 26 HICKEY Liam CRAIG 02 U16 DNF DNS 0
999 82461 29 BLASER Devin APEX 02 U16 DNF DNS 0
999 77003 35 GAUDET Hunter MSRC 02 U16 DNF DNS 0
999 78813 38 REID Ellis CRAIG 03 U16 DNF DNS 0
999 89378 49 TURMEL Edouard STON 02 U16 DNF DNS 0
999 77678 55 TANFARA Nathan POLEY 02 U16 DNF DNS 0
999 89372 64 DUHAMEL Leandre FORTU 02 U16 DNF DNS 0
999 75688 70 SKINNER Jeffrey GEORG 02 U16 DNF DNS 0
999 80542 71 KASDORF Noah FORTU 02 U16 DNF DNS 0
999 70004 2 KEEFE Grant WSRC 03 U16 056.98 DNF 0
999 70008 16 MYERS Callum WSRC 03 U16 063.28 DNF 0
999 70280 60 WALLACE Benjamin SUNSH 03 U16 056.46 DNF 0
999 77215 6 HYLAND Zach CRAIG 02 U16 053.87 DSQ - 33 0
08/03/2018 / Osler Bluff / NAT18.0330
© MECTiming All Rights Reserverd 2018