U16 NATIONAL CHAMPIONSHIPS - SL
Results

Jury
TD SMITH MICHAEL SQA
Referee MCCAGUE MELODY ONT
Chief of Race MANNING JASON ALPIN
Other Workers
Start Ref STEWART ARIANNE ALP
Finish Ref ZAUGG THOM ALPIN
Race Admin MACKLE ALANA ALPIN
Chief of Timing FORSYTH ROB ALPIN
Technical Data
Course Name
Start 394
Finish 262
Vertical Drop
Length
Homologation 11678/03/15
1st Run 2nd run
Course Setter ANDERSON J. BC MALENFANT N. QC
Number of Gates 54/52 52/50
Homologation 11678/03/15 11678/03/15
Forerunner 1 REMME R. AOA REMME R. ALP
Forerunner 2 WATANABE T. AOA WATANABE T. ALP
Forerunner 3 VLAAD L. AOA VLAAD L. ALP
Forerunner 4 NEWALL J. AOA NEWALL J. ALP

Applied Penality: 168.24

Weather: OVERCAST, SNOWY

Snow:PACKED WITH POWDER

Temperature Start: -2 Temperature Finish: -1

F:720

Rank Card Bib Name Club YOB Category 1st Run 2nd run Total Time Points
1 89379 18 LATULIPPE Louis ESS 02 U16 44.62 44.21 1:28.83 0
2 94067 4 BARABE Alexis STSAV 03 U16 44.14 44.88 1:29.02 1.54
3 89186 10 GONEAU Jacob BROM 02 U16 44.69 44.35 1:29.04 1.7
4 89184 49 MAHEUX Francois BROM 02 U16 45.52 44.51 1:30.03 9.73
5 89261 17 ROY Simon-Olivier MTGAR 02 U16 45.18 45.10 1:30.28 11.75
6 77215 3 HYLAND Zach CRAIG 02 U16 45.34 45.21 1:30.55 13.94
7 89378 23 TURMEL Edouard STON 02 U16 45.71 44.87 1:30.58 14.18
8 89177 36 PETER Noe VSC 02 U16 45.53 45.12 1:30.65 14.75
9 75942 13 WOOD Mackenzie GEORG 02 U16 45.19 45.54 1:30.73 15.4
10 86038 9 MACAULAY Aidan BANFF 02 U16 45.83 45.15 1:30.98 17.43
11 89303 54 DALLAIRE Arnaud STON 02 U16 45.88 46.16 1:32.04 26.02
12 89278 24 LEBEAU Patrick BLANC 02 U16 47.12 44.99 1:32.11 26.59
13 89817 42 ROSS Tomas VSC 02 U16 46.42 45.91 1:32.33 28.37
14 81771 58 HICKEY Liam CRAIG 02 U16 47.21 45.29 1:32.50 29.75
15 81183 35 VALADKA Aleksas GEORG 03 U16 46.94 45.86 1:32.80 32.18
16 76357 41 KERTESZ-KNIGHT Jesse JASPR 03 U16 46.49 46.36 1:32.85 32.58
16 80973 20 NEYLAN Benjamin NATAC 03 U16 47.27 45.58 1:32.85 32.58
18 89387 63 EARLE William MARIE 02 U16 47.18 45.87 1:33.05 34.2
19 78957 34 SAUVE Marcus SUNSH 02 U16 46.61 46.45 1:33.06 34.29
20 81177 30 GATCLIFFE James GEORG 03 U16 46.78 46.86 1:33.64 38.99
21 82571 16 ATHANS Isaac APEX 02 U16 47.78 45.89 1:33.67 39.23
22 89312 55 BEYRIES Emile SUTTO 02 U16 47.99 45.69 1:33.68 39.31
23 82461 25 BLASER Devin APEX 02 U16 47.41 46.45 1:33.86 40.77
24 82541 52 NELLIS Taylor GROUS 03 U16 47.32 46.57 1:33.89 41.01
25 70047 6 DAMANT Ben JASPR 02 U16 47.04 47.00 1:34.04 42.23
26 78007 19 OSHANYK Adam LKLSE 02 U16 47.88 46.41 1:34.29 44.26
27 82592 40 FRETENBURG Nelson GROUS 02 U16 47.44 46.88 1:34.32 44.5
28 75145 71 KENDALL Matthew CALDN 02 U16 47.67 46.81 1:34.48 45.8
29 89372 75 DUHAMEL Leandre FORTU 02 U16 48.38 46.45 1:34.83 48.63
30 75872 44 WALTERS Aidan GEORG 02 U16 48.01 46.89 1:34.90 49.2
31 68980 33 TIMM Dylan FERNI 02 U16 48.12 47.60 1:35.72 55.85
32 83306 59 LAYTON Hayes PGEOR 02 U16 48.53 47.38 1:35.91 57.39
33 79658 22 ROY Jacob FRLGN 02 U16 48.46 47.71 1:36.17 59.49
34 80871 70 DONNELLY Brian CRAIG 03 U16 48.70 47.66 1:36.36 61.03
35 69375 31 RALF Michael JASPR 02 U16 48.80 48.03 1:36.83 64.84
36 70072 67 MEYNEN Noah JASPR 02 U16 49.91 46.93 1:36.84 64.92
37 83680 69 WOOD David WHIST 03 U16 49.96 47.49 1:37.45 69.87
38 70280 51 WALLACE Benjamin SUNSH 03 U16 49.85 47.89 1:37.74 72.22
39 82699 53 HOEFER Luke REDMT 02 U16 48.78 49.15 1:37.93 73.76
40 94001 64 JEAN Zachary SUTTO 03 U16 49.84 48.10 1:37.94 73.84
41 73334 32 RICE-WELLMAN Christopher FRLGN 02 U16 49.80 49.02 1:38.82 80.97
42 82467 47 HARLEY Hayden WHIST 03 U16 51.45 49.19 1:40.64 95.72
43 77001 21 FRASER Cole MSRC 02 U16 51.40 49.59 1:40.99 98.56
44 67257 48 WILSON James SUNSH 02 U16 50.95 50.29 1:41.24 100.59
45 69276 56 CUNNINGHAM Owen PANO 03 U16 52.66 50.68 1:43.34 117.61
46 69610 8 BYRNE Gerry MARBL 02 U16 52.18 51.65 1:43.83 121.58
47 80169 12 GOODWIN Ben PEI 03 U16 52.83 52.99 1:45.82 137.71
48 70592 39 DUNPHY Malcolm POLEY 02 U16 1:01.35 47.99 1:49.34 166.24
49 77003 46 GAUDET Hunter MSRC 02 U16 1:12.38 50.36 2:02.74 274.85
999 82950 2 JORDAN Tait WHIST 02 U16 DNF DNS 0
999 82674 5 IHNS Heiko REDMT 02 U16 DNF DNS 0
999 73314 11 BOSSE Samuel FRLGN 03 U16 DNF DNS 0
999 65242 14 LAMOUREUX Cole SUNSH 02 U16 DNF DNS 0
999 68671 15 PANKE Kristof REDMT 02 U16 DNF DNS 0
999 80542 37 KASDORF Noah FORTU 02 U16 DNF DNS 0
999 73510 38 GAMBLE Jacob WSRC 02 U16 DNF DNS 0
999 74647 43 CANTONI George GEORG 02 U16 DNF DNS 0
999 80170 45 SLATTERY Ryan POLEY 02 U16 DNF DNS 0
999 93977 50 LAFOND Mathis CHANT 03 U16 DNF DNS 0
999 75265 57 MACKENZIE Connor BANFF 02 U16 DNF DNS 0
999 80884 60 TURNBULL Ryan CRAIG 03 U16 DNF DNS 0
999 77678 61 TANFARA Nathan POLEY 02 U16 DNF DNS 0
999 75688 62 SKINNER Jeffrey GEORG 02 U16 DNF DNS 0
999 83334 65 LEISHMAN Henry WHWTR 02 U16 DNF DNS 0
999 74992 66 HANSON Griffen OSLER 02 U16 DNF DNS 0
999 78813 73 REID Ellis CRAIG 03 U16 DNF DNS 0
999 74980 76 GUST Dylan CRAIG 02 U16 DNF DNS 0
999 70004 1 KEEFE Grant WSRC 03 U16 DSQ - 53 DNS 0
999 82521 26 SOLA Heming APEX 03 U16 DSQ - 40 DNS 0
999 74556 27 BLANDFORD Kyle TSCBM 03 U16 DSQ - 34 DNS 0
999 82048 74 BURNES Christopher CRAIG 03 U16 DSQ - 4 DNS 0
999 70008 29 MYERS Callum WSRC 03 U16 050.85 DNF 0
999 70171 68 SHEARS Bredy SNOW 03 U16 048.32 DNF 0
999 75130 72 KAPPELE Reid CRAIG 02 U16 048.84 DNF 0
999 75376 7 MOJSIAK Oleksa GEORG 02 U16 046.33 DSQ - 29 0
999 85346 28 PROFITT John Daniel SUNSH 02 U16 045.65 DSQ - 52 0
09/03/2018 / Alpine Ski Club / NAT18.0331
© MECTiming All Rights Reserverd 2018